Наукова діяльність

Дещо про мешканців водойм Олешшя: черепаха болотяна

Болотяна черепаха - мешканець водойм Європи, частини Передньої та Центральної Азії та північного заходу Африки. Вид цей добре адаптований до помешкання у водоймах, живиться водними безхребетними та, у значно меншій кількості, рибою. Якщо бути точним, то назва назва "болотяна" є не зовсім точною: тому що ця черепаха мешкає не тільки і не стільки у болотах (заростаючих або зарослих водоймах), але, й в інших прісноводних водоймах - у т.ч. в таких, у яких рослинності небагато.

Про костогриза - невеликого птаха з міцним дзьобом. А також, дещо, про птахів із зубами

Так, назва у цього птаха така, що аж трохи острах від неї з'являється! Але, як то кажуть, усе нормально, цей птах гризе не КІСТКИ - тварин або, не дай боже, людей!. Він гризе КІСТОЧКИ - насіння рослин. Звісно, слово "гризе", мабуть не зовсім точне, тому що, взагалі-то, "гризти" - то значить діяти зубами. Яких у костогриза (як і у всіх інших сучасних птахів) звісно, немає. І для живлення такою міцною їжею костогриз використовує дзьоб. Він у цього вида має характерні ознаки: міцний, майже трикутної форми. Ще б йому не мати саме таку форму: бо ж костогриз живиться кісточками черемхи, вишні, також поїдає насіння горобини, бузини, граба, клена, чортополоха, соняшника. А там, де росте бук, живиться горішками цієї рослини. У той же час костогриз не їсть тільки насіння: він різноманітнить свій "стол" також бруньками, молодими пагонами, влітку живиться гусеницями метеликів, хрущів та деякими іншими комахами.

 

Дещо про розум, стан головного мозку, і таке інше, або декілька міфів про дятлів та розповідь про них самих.

Так, птахи цієї систематичної групи не тільки дуже відомі, але й досить популярні. І, як завжди, популярність має свої зворотні сторони. Отож, будь ласка, запам'ятайте:

1) Дятли - птахи далеко не (вибачаюсь) дурні!!!. Варто хоча б побачити, як вони реагують на людину - і "основного заняття" свого не кидають (продовжуючи видовбувати шкідників з дерев) і убезпечують себе, ховаючись за стовбуром, водночас так собі по-хитрому виглядаючи з-за дерева. Отож, називаючи якогось Вашого знайомого з не дуже розумною поведінкою словом "дятел", добренько так подумайте - кого Ви ображаєте більше?...

 

Їх не називають "пташками". Але вони також - птахи: важливі, цікаві та такі. які заслугвують на охорону.

Дійсно, хижих птахів "пташками" не називають, та й відношення до них, скажімо так, неоднозначне. Ще не так давно їх  їх вважали шкідниками і нещадно винищували. У тому числі, це було частиною державної політики багатьох країн: за винищення цих птахів виплачували премії. 

Дрозди: помітні та гарні

В Україні мешкає декілька видів птахів цієї групи: 7, можливо,  до 10.  Але, мабуть, найбільш розповсюдженими та звичайнми є 2 види: чикотень (рос. рябинник), дрізд чорний та дрізд-омелюх (рос. деряба). Увага: не переплутайте дрозда-омелюха з "просто" омелюхом: омелюх або омелюх звичайний (рос. свиристель) - це птах, який  помітно  менший за розмірами, ніж дрозди та й вигляд має інший

До Всесвітнього дня водно-болотних угідь

Сьогодні - міжнародний День водно-болотних угідь! Тому усіх тих, кому небайдужа доля довкілля України і планети - вітаємо! 
 

Щодо озера Соляне - перлини Херсонської області і України

Доброго дня, шановні співвітчизники! Ця публікація, насамперед,  стосується мешканців міста Гола Пристань - бо присвячена вона лікувальному озеру Соляне,  яке знаходиться у межах міста.  Але ж, позаяк ця унікальна водойма як джерело природних лікувальних ресурсів має всеукраїнське значення - сподіваюсь, цей текст прочитають також мешканці інших міст, сел та селищ нашої країни.

"Усе бачив, усе знаю, я дуже серйозний!"

Дійсно, саме такий вигляд мають і ця тварина і її родичі. Позаяк це - сич хатній, один із видів сов, які мешкають в Україні і на нашому Півідні зокрема. Сова ця невеликого розміру, довжина тіла 23 см, розмах крил - 50-56 см. Хатнім цього сича назвали недарма: цей вид полюбляє оселятися у населених пунктах, мешкає на горіщах. Але ж - зустрічається і у природному середовищі.

 

Зустріч посеред зимової луки, або чи є лунь сивим?

Так, якщо памятаєте, то є таке прислів'я: "сивий як лунь". Так кажуть про літню людину, колір волосся якого свідчить про його роки та, як воно, на жаль, буває, негаразди які йому довелося пережити.

І для того, хто не бачив цих птахів прислів'є може залишитися чимось абстрактним. Але ж таке сприйняття змінює спостреження: дійсно, основний колір лунів є таким. який подібний до коліру сивого волосся - світло-сірим. Аабо ж, сіро-білим - можна і так вислвитися. Насправді, зрозуміло, це не є справжня сивина як результат вікових змін - це просто таке забарвлення.