Природоохоронне науково-дослідне відділення "Раденське"

В структурі Національного природного парку «Олешківські піски» створено два природоохоронних науково-дослідних відділення: «Раденське» та «Буркути».

Природоохоронне науково-дослідне відділення «Раденське» знаходиться в с. Раденськ Олешківського району Херсонської області.

Площа відділення «Раденське» (разом з господарською зоною в межах Новокаховського заводу частикових риб) складає 6780,16 га або 84,5% всієї території НПП. Північно-східна ділянка НПП включає в себе 1000,36 га Новокаховського заводу частикових риб (повністю відноситься до Новокаховської міськради), який входить до складу НПП в якості господарської зони без вилучення земельної ділянки та зміни режиму природокористування.

Характерною особливістю цієї ділянки НПП є відсутність штучних соснових лісів в її центральній частині. В центрі арени зберігся дивовижний ландшафт з велетенськими барханами, розташований унікальний об’єкт природи та історії України – Олешківські піски. Саме ці місця часто називають «найбільшою пустелею в центральній Європі» - хоча, слово «пустеля» не є правильним.

На перший погляд ландшафт дійсно дещо нагадує піскову пустелю - безліч барханів, що тягнуться далеко за обрій. «Кучугури» ніби схвильоване море йдуть до самого обрію.

Але серед цих барханів тут зустрічаються невеликі озерця з водою, безкраї луки і чагарникові хащі. І дуже характерним елементом ландшафту є березові гаї, які на даний час займають не менш як 12% цієї території і, які оточені вологими трав'яними та чагарниковими заростами. Рослинний покрив території Парку характеризується переважно дернино-злаковою рослинністю, що складає домінантний флористичний його компонент, яка охоплює великі ділянки пісків та степові й, рідше, степово-лучні простори. Флора, яка характеризується значною різноманітністю та досить добрим станом збереженості, представлена також 14 видами рослин, що занесені до Червоної книги України, 1 вид охороняється Міжнародним союзом охорони природи, 4 види занесені до Червоного списку Херсонської області, 3 види включені до охоронного списку Бернської конвенції, 3 види відображені у Додатках конвенції CITES та 10 видів включено до Європейського Червоного списку.

Флора Парку

Ландшафтне різноманіття

Діяльність відділення спрямована на захист та збереження природних ресурсів Парку і має велике історико-культурне, наукове й естетичне значення, стабілізує в регіоні екологічну безпеку та охорону. Природоохоронне  науково-дослідне відділення «Раденське» здійснює державний контроль за дотриманням режиму територій, використанням, відтворенням, охороною і захистом природних екосистем у зоні розміщення відділення. З цією метою на території відділення проводяться патрулювання, рейдові виїзди спільно з працівниками Олешківського РВ УМВС України у Херсонській області, а також встановлено інформаційно-охоронні знаки, протипожежні аншлаги та шлагбауми.

Національним природним парком придбанонову автоцистерну пожежну АЦ-40, яка закріплена за природоохоронним науково–дослідним відділенням «Раденське». Це значно покращело своєчасне та швидке гасіння пожеж, недопущення розповсюдження вогню на території Парку.

Фахівці природоохоронного відділення організовують та проводять науково-дослідні, профілактичні та протипожежні заходи,

заходи з охорони природних екосистем від порушень режиму територій, проводять природоохоронні та екологічні заходи , надають результати науково-дослідної роботи у вигляді доповідей та публікацій та інші.

Здійснення таких заходів дозволяє суттєво примножити багатство місцевої флори та фауни і позитивно впливає на екологічний стан довкілля.

На території природоохоронного науково-дослідного відділення «Раденське» розташована екологічна стежка «Олешківською пустелею» протяжністю 2.5 км.

Саме цей екскурсійний маршрут маючи не надто велику протяжність, повністю розкриває краєзнавчі та природні цінності національного природного парку «Олешківські піски» та природи Херсонського краю. Незвичайність та мальовничість цього місця дає змогу естетично оцінити красу і привабливість природного ландшафту.