Істота на стінах, або детектив навколо Червоної Книги та остріва Зміїний

У останні десятиріччя цю тварину бачив мало не кожний мешканець України. Увечері вона з'являється на стінах - зненацька. Пересувається швидко, але іноді може залишатися на одному місці досить довго. Вид має дивний: нагадує щось таке як живий механізм із довгими кінцівками та "вусами" Це - мухоловка звичайна, але у даному випадку має місце саме та ситуація, коли назва на сучасній мові може ввести у оману: бо, як пам'ятаєте, мухоловки - це комахоїдні птахи з ряду горобцеподібних. Але ця тварина - точно не птах! Досить часто її називають комахою, але у комах є "залізна" ознака - шість кінцівок! А тут їх значно більше - аж 30! Багато!... Дійсно багато, і тому ця істота відноситься до великої групи (класу) тварин, які так і називаються - багатоніжки. Наукова назва в неї - Scutigera coleoptrata. До речі, необхідно пригадати, що, хоч ми і позначаємо наукові назви тварин латинськими, це не зовсім вірно: там десь 15-20% лексики мають походження з еллінської (давньогрецької) мови. Але ж головним є те, що у даному випадку стає зрозумілим, на що вони потрібні, оті дивні та незрозумілі назви на давніх мовах: що б не було плутатани! Бо "наша" мухоловка - це зовсім не пташка з крилами.

Ця тварина є хижаком, живиться комахами та павуками: викостовуючи свою швидкість, нападає на них та впорскує отруту. Для людей безпечна: ротовий апарат мухоловки- скутигери не здатний проколоти шкіру людини. Також вона безпечна і для домашніх тварин. Якщо, звісно, у якості таких ви не тримаєте комах та павуків!... То ж, враховуючи на "смаки" нашої знайомої, треба визнати, що вона є корисною. .

Але виникає питання: а звідки вона з'явилась? І ось тут розпочинається справжній детектив: але, скажімо так, не класичний - без точних відповідей. Взагалі цей вид був мешканцем Середземноморського регіону, на території України мешкав у Криму. На початку 1990-х рр. деяки дослідники прийшли до висновку, що чисельність її у Криму зменшується, і скутигеру було внесено до Червоної книги видання 1994 р. Хоча вже у ті часи було досить багато інформації про те, що вона почала розповсюджуватись по Україні. Далі - більше. Готувалося нове видання, мухоловка вже "шастала" по стінах мало не всіх будівель країни, про це фахвці (у т.ч. автор даного матеріалу) повідомляли у наукових публікаціях , але....- але скутигера з'явилася і у Червоній книзі України 2009 р. "Пролізла" таки! Може, хабаря дала? Або ж десь якісь знайомі допомогли. Може, родичі? Головне, як не крути, а, все ж таки, мабуть - корупція! Та ще й на державному рівні!... І куди дивляться відповідні служби та комітети?! Добре, не будемо вже занадто прискіпливими та іронічними. Бо фахівці, які опікуються виданнями "Червоних книг" - вони також люди, також мають право на помилку. І коли було розпочато підготування до наступного видання (яке незабаром має вийти), стало зрозумілим, що сюди вже мухоловку точно включати не слід. Бо вона, між іншим, з'явилася і у азіатській частині РФ, і у Південній Америці! Так що, згідно з тими матеріалами, які були опубліковані щодо наступного видання Червоної книги (про те, які види буде внесено, які виключено) скутигери там не буде. І то добре.

До речі, перші відомості про те, що мухоловка почала розповсюджуватись, з'явились ще у 1970-х рр. Тоді під час обліку птахів на острові Зміїний цю тварину там бачив Анатолій Іванович Корзюков, тоді ще молодий, але вже відомий дослідник, викладач Одеського Державного університету, на даний час - відомий в світі орнітолог, кандидат біологічних наук, доцент, голова Української спілки охорони птахів, можна сказати, легенда української орнітології. Треба згадати, що на острові знаходились військові об'єкти, потрапити туди цивільним (та, навіть, і військовим) було дуже непросто, кількість транспортих засобів, які прибували на острів, також не могла бути великою. І от на тобі - явно сухопутна "тварюка" вже тоді з'явилась на повністю ізольованому клаптику суші, який знаходиться посеред моря. Хто її туди підкинув? Шпигуни з ЦРУ? (Смієтесь? Смійтесь, смійтесь. А от у часи мого дитинства, у 1970-х рр. громадяни "на повному серйозі" роповідали, що комах-шкідників до нас "завозять американці"!)

Також не зовсім зрозуміло, чому зараз цей вид розповсюджується по світу? Які причини - зміни клімату чи щось інше?...

Що не кажи, а природа зберігає ще багато таємниць. Які чекають на своїх дослідників.

 

Євген Роман, Національний природний парк "Олешківські піски"

 

Істота на стінах, або детектив навколо Червоної Книги та остріва Зміїний