Щодо озера Соляне - перлини Херсонської області і України

Доброго дня, шановні співвітчизники! Ця публікація, насамперед,  стосується мешканців міста Гола Пристань - бо присвячена вона лікувальному озеру Соляне,  яке знаходиться у межах міста.  Але ж, позаяк ця унікальна водойма як джерело природних лікувальних ресурсів має всеукраїнське значення - сподіваюсь, цей текст прочитають також мешканці інших міст, сел та селищ нашої країни.
 
 
Отож, по-перше, дещо про саме озеро. Щодо його лікувальних властивостей - з цим можна ознайомтися з відповідних джерел https://uk.wikipedia.org/.../%D0%A1%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0.... Якщо коротко - ці  властивості  забезпечують лікування захворювань кістково-м'язової, нервової та ендокринних систем та безпліддя. Важливе питання: звідки взялися  вода, сіль  та лікувальні грязі? Звісно, розгорнута відповідь мала б об'єм солідної наукової статті, але головним є от що: озеро являє собою залишок  стародавньої дельти Дніпра, вода надходить з опадів та грунтових вод; сіль накопичувалась внаслідок безстічного характеру водойми (приносилась з дощовими та сніговими водами з водозбірного басейну озера позаяк тут, у територіях біля моря вона є майже завжди - у невеликих кількостях), потім концентрувалася внаслідок випаровування; внаслідок діяльності живих організмів у воду потрапляли т.з. карбонатні та гідрокарбонатні іони та накопичувався мул. Внаслідок цього зараз існує озеро з  водою хлоридно-гідрокарбонатного складу (проще кажучи, основними  складовими розчину є кухінна сіль та сода) та унікальними лікувальними грязями.
 
 
Що загрожує озеру на даний час? Основних негативних чинників - 2. Як "дрібниця" (хоча це, звісно, не дрібниця) - засмічування узбережних територій. І дуже небезпечним є висихання. Щодо засмічування: про це зараз розмову вести не будем - тема важка, сказати є що, але потребує багато часу і місця у тексті, трохи потім. Щодо висихання: його ознаки спостерігаються кожного року і існує ймовірність, що озеро може зникнути у найближчий час -  принаймні, це може статися у певний період літнього часу.
 
 
Які причини цих змін? Таких причин декілька. По-перше, це цілеспрямовані дії, які були здійснені у 1960-х рр.: тоді мало не кожної весни озеро розливалося, спричиняло досить значні незручності. Тому були знайдені джерела, які існували в озері, ці джерела були перекриті - затампоновані. По-друге, будівництво навкруг озера, здійснене у період 1990-х-2000-х рр. майже  перекрило шляхи стікання атмосферних вод  з суміжних територій - а можливо, вплинуло і на динаміку вод підземних. І, нарешті, третє  - глобальні зміни клімату, які призвели до підвищення як середньорічних,  так і літніх температур і, як результат - до значного посилення випаровування.
 
 
Які ж існують ризики у динаміці існування озера, який можна надати прогноз? Взагалі-то  точну відповідь дати майже неможливо - приймаючи до уваги величезну кількість чинників впливу - як-то температурний режим, кількість опадів  та багато іншого (у т.ч. , стан підземних грунтових вод - щонайменш тих. які є найближчими  до поверхні). Однак  ті зміни,  які відбувіаються у останні 10-12 років дозволяють впевнено стверджувати про те, що у найближчий час слід очикувіати зникнення озера як такого. Щонайменш, таке може  траплятися  у період літа та початку осені, потім западина буде заповнюватися, у період листопада - травня озеро буде існувати,  а у літній час висихати знову.
 
 
При цьому, до речі, важливими є декілька обставин. Перше:  чисто емоційно, на рівні вражень доля озера у даний час (тобто, наприкінці січня 2021 р.) не виглядає настільки вже похмурою - бо саме зараз вода там є і її не так вже і мало - на перший погляд. Але ж пригадаємо, як швидко озеро висихає при настанні спекотної погоди, яка в наших краях почасти починається не в липні. а вже у травні!
 
 
По друге - навіть неповне висихання може суттєво вплинути на лікувальні властивості озера. Чому? А тому, що відступання води влітку призводить до висихання і інтенсивного освітлення променями Сонця цілющих мулів  - т.з. лікувальної грязі. Внаслідок чого складові компоненти цих мулів змінюються аж до повного розкладання: як і будь-яка органічна речовина, яку освітлюють промені інтенсивного світла - пригадайте, що, наприклад, відбувається із полімерною плівкою на Сонці!
 
 
Є і ще одне, досить гіпотетичне, але дуже неприємне припущення. Воно полягає у тому, що існують умови для зменшення кількості солі у озері. Саме так: не коливання концентрації, а зміна загальної кількості солей - які, взагалі-то, і є, мабуть,  основною умвою існування лікувальних властивостей. Чому виникло таке припущення? А тому, що кількість солей, води і т.д. у такій досить динамічній системі - це результат балансу. Сіль, як було згадано,  приносилась з досить великої території, потім концентрувалася. А виноситься вона внаслідок випаровувння води - а потім дії вітру, який видуває тверді частинки.  Так от, у останні роки притік води з водозбірного басейну озера Соляне суттєво зменшився. А от видування - збільшилось.
 
 
Отож, закономірним є питання: що робити? Враховуючи реалії, можемо, насамперед, відмітити, що, звісно, безпосереднього і суттєво впливати  на зміни клімату голопристанці навряд чи зможуть. Що стосується забудов: що є, то вже є і у найближчі десятиріччя нікуди не зникне. А зараз потрібен жорстий мораторій на будівництво навколо озера - це по-перше. Окрім того - з'ясувати, чи є можливим якась оптимізація рельєфу територіїй навколо озера, які є його водозбірним басейном - для того, щоб підвищити кількість води, яка б стікала у озеро під час випадіння опадів.
 
 
І , нарешті, щодо поповнення озера з підземних шарів: де саме знаходилися оті самі затампоновіані джерела, вже ніхто не пам'ятає - бо, скажімо так,  вже багато води з тих часів утікло.  Тому  раціональна та ефективна послідовність дій виглядає таким чином: виконання гідрогеологічних дослідженнь (щоб з'ясувати стан підземних водовмістких шарів у регіоні озера Соляне),  проектування, та створення (поновлення) джерел живлення озера шляхом буріння свердловин. Звісно, це тільки основні дії, необхідні будуть також і інші дослідження (у т.ч. гідрологічні - вивчення наземних вод озера), отримання дозвільної  документації і т.д.
 
 
Завершуючи цей текст, мені як автору хотілося б відмітити ще  наступне.
 
 
По-перше, ця публікація є абсолютно незалежною, ініціатива її підготування та опублікування належить виключно автору; який (тобто, це я) не є представником ніяких окремих бізнесових чи політичних  інтересів. Хіба що - шляхом опубліквання даного матеріалу у міру своїх можливостей намагаюсь захистити інтереси усіх мешканців міста.  І трохи - громадян України, які живуть у інших населених пунктах.  А також - тварин, які мешкають у озері або уздовж його берегів: пташок, ракоподібних та ін.  Яким, вибачте, начхати - що ми пишемо  та як ми одні із одними сперечаємось та навіть лаємось! Аби ж у озері була  вода - та ми, люди, хоч трохи їм, нашим співмешканцям по планеті Земля надавали можливість жити.
 
 
По-друге: ця публікація є, у т.ч., результатом спілкування та співпраці з різними людьми та установами. Насамперед, є бажання пригадати тих громадян, якім доля озера не є чужою (щоправда, деякі не дали згоди на згадування своїх прізвищ).  Так, інформацію щодо тампонування джерел та можливого шляху поповнення його шляхом використання підземних вод надав доктор технічних наук, професор кафедри транспортних технологій Херсонської державної морської академії Валентин Настасенко. Дуже цінним був досвід співпраці з співробітниками Херсонської гідробіологічної станції (насамперед - директором,  кандидатом біологічних наук Т.Л. Алєксенко) результатом чого було підготування монографії про озеро Соляне. Також у 2012-2021 рр. я як співробітник  Національного природного парку "Олешківські піски" мав можливість відстежувати динаміку водойм Олешківських пісків - як тих, які знаходяться на теритоії Національного парку так і озера Соляне і інших.
 
 
Вважаю, що на даний час треба створити  робочу групу, розробити план дій та приступити до його реалізації. Головною метою є наступне: не втратити перлину півдня України - озеро Соляне.
 
 
Євген Роман, співробітник Національного природного парку "Олешківські піски".
 
 
Текст є вільним для передруку та опублікування - за умови повного збереження тексту та вказання авторства.