"Усе бачив, усе знаю, я дуже серйозний!"

Дійсно, саме такий вигляд мають і ця тварина і її родичі. Позаяк це - сич хатній, один із видів сов, які мешкають в Україні і на нашому Півідні зокрема. Сова ця невеликого розміру, довжина тіла 23 см, розмах крил - 50-56 см. Хатнім цього сича назвали недарма: цей вид полюбляє оселятися у населених пунктах, мешкає на горіщах. Але ж - зустрічається і у природному середовищі.

У останні роки відмчено зростання чисельності хатнього сича у різних регіонах України. Причиною цього є, по-перше, кліматичні зміни: теплі зими із коротким сніговим періодом. Бо саме при появі снігового покриву для цієї невеличкої сови настають нелегкі часи. Чому? А тому, що живиться він майже одніми тільки мілкими гризунами. От і поставте себе на місце птаха: уявіть, що вам потрібно зловити мишку, яка або взагалі із нір і "носа не висовує" (бо снігу багато), або бігає під сніговим покривом товщиною хоча б сантиметрів так 20. А у вас у саміх зросту - ці самі 20-25 сантиметрів!

Ото ж бо!...

Іншою причиною є те, що і гризунів у останні роки у населених пунктах і у природі в цілому побільшало. А причина та сама - зміни клімату, теплі зими, які збільшують шанси мілких ссавців на виживання.

Отож хатній сич (як і усі сови взагалі) - це наш дуже цінний союзник у боротбі проти нахабних, шкідливих і небезпечних (як потенційні носії інфекційних захворювань) тварин. До речі: тим, хто, не зважаючи на те, що "на дворі" вже 3 тисячоліття боїться сов, бо вважає, що вони!... Далі писати не буду - і так відомо.

Так от, вибачаюсь, не беріть дурного у голову! Робити їм більше немає чого - щось віщувати, накликати і т.п. Їхні крики (які так людей лякають) - це або звукова комунікація ("ти де?", "я тут") або маркування території ("не лізь, лети звідси, будуть неприємності!"), або пошук партнера ("такий-то шукає..., шкідливих звичок, матеріальних або житлових проблем не маю"), або і те і інше. А величезні очі (також декого лякають) - пристосувння до нічного спосібу життя. Бо інакше сова не те що мишу не побачить - ще й торохнеться об перше ж дерево дерево на шляху свого польоту!

А взагалі сови - це дуже милі створіння. Які також мають право на життя: бо, на кінець кінців, планета належить далеко не тільки нам, людям.

 

Євген Роман, Національний природний парк "Олешківські піски".

 

Сич хатній на даху будинка у м. Олешки, червень 2017 р.
Сич хатній, острів Білогрудів, січень 2021 р.