Про костогриза - невеликого птаха з міцним дзьобом. А також, дещо, про птахів із зубами

Так, назва у цього птаха така, що аж трохи острах від неї з'являється! Але, як то кажуть, усе нормально, цей птах гризе не КІСТКИ - тварин або, не дай боже, людей!. Він гризе КІСТОЧКИ - насіння рослин. Звісно, слово "гризе", мабуть не зовсім точне, тому що, взагалі-то, "гризти" - то значить діяти зубами. Яких у костогриза (як і у всіх інших сучасних птахів) звісно, немає. І для живлення такою міцною їжею костогриз використовує дзьоб. Він у цього вида має характерні ознаки: міцний, майже трикутної форми. Ще б йому не мати саме таку форму: бо ж костогриз живиться кісточками черемхи, вишні, також поїдає насіння горобини, бузини, граба, клена, чортополоха, соняшника. А там, де росте бук, живиться горішками цієї рослини. У той же час костогриз не їсть тільки насіння: він різноманітнить свій "стол" також бруньками, молодими пагонами, влітку живиться гусеницями метеликів, хрущів та деякими іншими комахами.

 

Птах цей поширений дуже широко: на більшій частині Євразії. В Україні гніздиться майже усюди, крім степових територій, де мало дерев та чагарників а тому замало його улюбленої їжі - насіння-кісточок. У Херсонській області костогриз і розмножується і зимує, але не виключено, що тут є так би мовити, нюанси. А саме: на одніх територіях він розмножується, на інших зимує. В усякому випадку, на території Національного природного парку "Олешківські піски" в гніздовий період цей вид не зареєстрований. А от у листопаді-грудні він тут досить звичайний. Так що біологія навіть такого звичайного вида потребує і заслуговує уваги та досліджень.

 

До речі: на початку даного матеріалу було згадано, що, сучасні птахи зубів не мають. Таке уточнення є цілком доречним, тому що відсутність зубів - це характерна риса саме сучасних птахів. А от з птахими вимерлими ситуація була інша. І тут мабуть, не зовсім коректно буде пригадувати про знаменитого (інакше не скажеш!) археоптерікса, якого вважають якщо не предком птахів, то в усякому випадку, дуже близькою до такого предка істотою. Справа у тому, що археоптерікс справжнім птахом явно не був, він поєднував риси птахів та стародавніх плазунів, тому не дивно, що він був з зубами. Але ж і пізніше на Землі мешкали велика кількість видів птахів, які мали зуби. Одні з них, гесперорніси, були нелетаючими, а інші, іхтіорніси були гарними летунами. Обидві групи були морськими птахами: перші за способом життя нагадували пінгвінів або гагар (хіба що жили у більш теплому кліматі) а другі - мартинів.

 

Так що і таке було в історії Землі - зубасті птахи!

 

На зображеннях: дубонос (фото автора), та реконструкції з мережі Інтернет: об'ємна реконструкція археоптерікса (зберігається у музеї Оксфордського університету), та зображення гесперорніса та іхтіорніса.

 

Зауваження: ці реконструкції виконуються з урахуванням усього комплексу даних, які відомі про вимерлі види. Тому такі показники, як загальна будова організму та розміри відображаються досить точно - тому що є достатній палеонтологічний матеріал. А от забарвлення - це вже, скажімо, так, дискусійно. Так що якщо в кого є точні дані про забарвлення цих видів (власні світлини, наприклад, або, на крайній випадок, фото з Мережі тих часів) - то науківці будуть вам дуже-дуже вдячні!...

 

Вважаю, усім зрозуміло, що це жарт: бо ж археоптерікс. гесперорніси та іхтіорніси жили, відповідно, 150-147, 100,5-66,0, 93-83,5 млн. років!

 

Між іншим, дане поділення на групи (гесперорніси та іхтіорніси) дещо застаріло - але автор його навів, бо воно є досить зручним. Так що розвиток науки (у тому числі наук біологічних) продовжується у найрізноманітніших галузях: і тут праці вистачить усім - було б бажання.

 

Євген Роман, Національний природний парк "Олешківські піски".

 

 

Про костогриза - невеликого птаха з міцним дзьобом. А також, дещо, про птахів із зубами
Про костогриза - невеликого птаха з міцним дзьобом. А також, дещо, про птахів із зубами
Про костогриза - невеликого птаха з міцним дзьобом. А також, дещо, про птахів із зубами