Природоохоронні об'єкти світу: дуже різні і дуже необхідні

Продовжуємо розповідь про заповідні об'єкти, І, як і обіцяно - сьогодні розповідь про особливо охоронювані території світу. Тема-то, взагалі, дуже цікава, але!...

Але розповісти про ці території (усього світу!) навіть коротко або дуже коротко - завдання не просте. Чому? Насамперед, тому, що ці території є дуже різноманітними: у різних країнах і навіть у різних частинах (адміністративно-територіальних одиницях) цих країн. А до цього треба б ще додати складності перекладу!

Тому, мабуть, варто скористатися міжнародною класифікацією природних територій, які особливо охороняються. Ця класифікація розроблена та затверджена міжнародною спілкою охорони природи (це та сама організація, яка видавала Міжнародну Червону книгу, потім створила і зараз постійно оновлює Міжнародний Червоний список).

Ця класифікація така:

IA. Strict nature reserve - Строгий природний резерват. Територія дикої природи. Допускається тільки науково-дослідницька діяльність та охоронні заходи.

IB. Wilderness area - Територія дикої природи. Територія, що охороняється, управління якою здійснюється, головним чином, для збереження дикої природи.

II. National park - Національний парк - Територія, якою можна управляти для збереження екосистем, що поєднується з туризмом.

III. Natural monument - Природний пам'ятник - здійснюється охорона природних об'єктів / пам'яток.

IV. Habitat / species management area - Керована природна територія з метою збереження середовища існування та видів тварин і рослин.

V. Protected landscape / seascape - Території (акваторії), де охороняються наземні і морські ландшафти - здійснюються охорона наземних і морських ландшафтів та відпочинок.

VI. Managed resource protected area - Заповідні території з керованими ресурсами - здійснюється щадне використання екосистем.

Щоб було зрозуміло, наведемо декілька прикладів по окремих країнах. Наприклад, в Канаді Національні парки - це території, за своїми завданнями дуже подібні до Національних парків України; вони в обох країнах відносяться до категорії ІІ. У той же час в Канаді є т.з. провінціальні парки, а в Україні - регіональні ландшафтні парки, за своїм статусом та підпорядкованістю вони дуже близькі, але (згідно того режиму охорони, який в них здійсн.ється) належать, знову ж таки, до міжнародної категорії ІІ.

А, наприклад, природні та біосферні заповідники України та природні парки Фінлянді - це (за міжнародною класифікацію) териорії ІА та ІВ - бо в них найголовнішими (і, дуже часто, єдиними) завданнями є охорона та наукові дослідження; туризм тут дуже обмежений або взагалі не здійснюється.

Також характерні приклади - це території групи VI. В Україні до них належать, наприклад, заказники. А в Африці - території, де тварини охороняються, але на них здійснюється полювання (головним чином, з метою отримання трофеїів). Такі території мають назву Game reserves - мисливські резервати.

Взагалі слово reserve та його переклад (резерват) дуже, скажемо так, непросте. Причина у тому, що під цим терміном у різних країнах позначаються об'єкти із дуже різним режимом охорони та використання: від повної або майже повної заповідності (категорії ІА та ІВ) до досить інтенсивного (хоча і у межах закону) викорстання ресурсів - категорія VI. І добре, коли у визначенні є інші позначення (слова) - як у попередньому прикладі про мисливські резервати. Так що надалі ми також будемо користуватися таким терміном: у позначенні до всіх особливо цінних природних об'єктів, які охороняються.

Скільки їх та яка їх територія? Точна відповідь на ці питання на даний час невідома - принаймні, автору так і не вдалося отримати такі дані. Враховуючи величезну різноманітність резерватів світу, це й не дивно! Відомо лише, що, наприклад, на даний час кількість біосферних резерватів (це такі особливо цінні резервати, у яких здійснюються і охорона і наукові дослідження належного рівня, вони об'єднані у міжнародну мережу) - 669. Кількість водно-болотних угідь міжнародного значення (які охороняються, головним чином, як місця помешкання птахів) - 2307, їх загальна площина - 228, 9 млн. га.

Але ж необхідно сказати ось що: і кількість. і головне, площина РЕАЛЬНО (тобто, ефективно) охоронюваних територій та площин водойм (акваторій) значно менше тієї, яка потрібна! Бо підраховано, що для того, щоб мати хоча б якусь ймовірність збереження довкілля, на Землі потрібно взяти під охорону хоча б 20-25% її площини. У той же час, на приклад, далеко не всі з водно-болотних угідь міжнародного значення дійсно охороняються.

Резервати світу: два приклади.

.

Гренландський Національний парк. Абсолютний рекордсмен за цілою низкою показників. По-перше, за площиною, на даний час вона така - 972 000 квадратних кілометрів (!). Щоб було зрозуміло: площина України (включаючи, зрозуміло, АР Крим, Донецьку та Луганську області) - 603548 квадратих кілометрів. Це також найбільш північний Національний парк світу. Ну і мабуть, все-таки (незважаючи на потепління) - найбільш холодний резерват світу. Окрім того. там мешкає 40% сучасної світової популяції вівцебика. А крім овцебика - білі ведмеді, тюлені та деякі інші мешканці північних широт.

Національний парк імені Крюгера. Знаходиться у Південно-Африканській республіці, площина 19989 квадратних кілометрів - або 1 998 000 гектарів. Тобто, також "чималенький"- особливо, у порівнянні з Національними парками Європи. За деякими даними, на даній териорії спостерігається найбільша концентрація диких тварин у світі. За інформацією парку, на даний час тут мешкають 1500 левів, 12000 слонів, 2500 буйволів 1000 леопардів та 5000 носорогів (білих та чорних). ...Саме такою колись була вся Африка, праБатьківщина людства - саванни та ліси з величезною кількістю великих тварин!...

Ну що ж, Гренландія та Африка - то добре. А надалі нас чекає розповідь про резервати України.

При підготуванні матеріалу були використані джерела:

https://ru.wikipedia.org/.../%D0%9E%D1%85%D1%80%D0%B0%D0...

https://ru.wikipedia.org/.../%D0%93%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0...

https://ru.wikipedia.org/.../%D0%9D%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0...

Борисов В.А., Белоусова Л.С., Винокуров А.А.. Охраняемые пиродные территории мира. /Национальные парки, заповедники, резерваты. Справочник. - М., Агропромиздат, 1985. - 310 с.

 

Євген Роман, Національний природний парк "Олешківські піски".

 

Мапа території Гренландського Національного парку. Що й казати - вражає! З Вікіпедії - вільної енциклопедії.
Льодовик Франца-Йосифа у Гренландському Національному парку. Помаранчевий колір – внаслідок освітлення. Сонцем. Фото з Вікі
Токо - птах з родини птахів-носорів, Національний парк Крюгера. Фото з Вікіпедії - вільної енциклопедії.
Саваннові зебри у  Національному  парку Крюгера. Фото з Вікіпедії - вільної енциклопедії.
Південно-африканський леопард. Фото з Вікіпедії - вільної енциклопедії.
Вівцебик - мешканець Гренландії. Фото з Вікіпедії - вільної енциклопедії.
Білий носорог у парку Крюгера. Фото з Вікіпедії - вільної енциклопедії.