Зустріч посеред зимової луки, або чи є лунь сивим?

Так, якщо памятаєте, то є таке прислів'я: "сивий як лунь". Так кажуть про літню людину, колір волосся якого свідчить про його роки та, як воно, на жаль, буває, негаразди які йому довелося пережити.

І для того, хто не бачив цих птахів прислів'є може залишитися чимось абстрактним. Але ж таке сприйняття змінює спостреження: дійсно, основний колір лунів є таким. який подібний до коліру сивого волосся - світло-сірим. Аабо ж, сіро-білим - можна і так вислвитися. Насправді, зрозуміло, це не є справжня сивина як результат вікових змін - це просто таке забарвлення.

І ось такого птаха автору у Олешші доводиться зустрічати мало не кожний рік, але тільки взимку. Така зустріч сталася і зовсім недавно, 28 грудня минулого року. Це був польовий лунь, який у Олешші (і у Національному парку у тому числі) зимує. До речі, "сивим" є тільки самець, самиця має інше забарвлення, основа забарвлення у неї - різне поєднання та комбінації бурих та жовтуватих колорів.

Треба відмітити, що "сивими" є також самці степового луня, які дуже схожі на самців попереднього виду. А от самиць майже не можливо розрізнити шляхом польових спостережень!. Степовий лунь, як і лунь польовий належить до гніздових птахів України, але, в цілому, цей вих зимує помітно південніше і на зимівлі в Україні не спостерігається.

Обидві птахи занесені до Червоної книги України. І якщо половий лунь у невеликій кількості гніздиться на території нашої країни (найчастіше - у Поліссі), то лунь степовий як гніздвий віид не реєструється вже багато років. Причина є зрозумілою: цей вид дійсно є степовим. а де ж вони, ті степи?...

До речі, розрізнити самців цихвидів досить легко навіть неспеціалісту. Придивіться уважно і знайдіть цю ознаку: це може бути важливом - може статися, що саме Вам пощастить і Ви будете спостерігати степового луня.

Звісно, треба берегти цих птахів. Як і багато інших видів фауни України. Бо дикі тварини - це наше національне багатство. І водночас - частина біосфери Землі, за яку ми, громадяни нашої держави та мешканці планети, несемо відпваідальність.

Бо усе живе має право на життя!

 

Євген Роман, Національний природний парк "Олешківські піски".

 

Самець степового луня. Фото з мережі Інтернет.
Самець степового луня. Фото з мережі Інтернет.
Лунь польовий, самець. 28.12.2020 р., Національний природний парк Олешківські піски.