ЕКОЛОГІЧНІ СТЕЖКИ

Екологічна стежка – це одна з форм виховання любові до природи, бережливого відношення до неї, а також об’єкт для проведення екологічних спостережень, досліджень та екскурсій з метою ознайомлення з видовим різноманіттям флори та фауни.
 
На території Парку розроблено та облаштовано три пішохідні екологічні стежки: «Олешківською пустелею» та «Дивосвіт Олешківських пісків» - природоохоронне науково-дослідне відділення «Раденське» і «Березовий гай» - природоохоронне науково-дослідне відділення «Буркути».
 
Екологічна стежка «Олешківською пустелею»
Національного природного парку
«ОЛЕШКІВСЬКІ ПІСКИ»
 
Розташування: Екологічна стежка  «Олешківською пустелею» знаходиться в Олешківському районі Херсонської області в західній частині Козачелагерської арени на схід від села Раденськ  Нижньодніпровських (Олешківських) пісків на території природоохоронного науково-дослідного відділення «Раденське».
 
Проїзд: Офіс науково-дослідного природоохоронного відділення «Раденське» знаходиться біля 35-го км траси Херсон - Джанкой.
 
Дістатися до цього місця можна за допомогою, як особистого, так і громадського транспорту. ( Напрямок – на с. Раденськ, зупинка «Золотий Фазан») далі можна  дістатися до пісків пішим  ходом.
 
Значення екологічної стежки: рекреація, виховання  та освіта у сфері   охорони навколишнього середовища.
 
Екологічна стежка розрахована на дітей старшого дошкільного віку, учнів шкіл, вчителів, батьків, що відпочивають, організованих  екскурсійних груп та ін.
 
Екологічна стежка відвідується організовано під керівництвом екскурсовода та інспектора природоохоронного науково-дослідного відділення «Раденське».
 
Короткий опис маршруту: Загальна протяжність стежки – 2 км 200 метрів тривалістю  до 2 годин.
 
Маршрут стежки кільцевий. На маршруті передбачено 4 видових зупинок, на яких екскурсовод ознайомить Вас  із  унікальністю флори, фауни та ландшафтного різноманіття Парку .
 
Екологічна стежка  кільцева, призначена для пішоходів, середнього ступеня важкості у проходженні.  
 
Стан екологічної стежки: задовільний.
 
Забороняється: відхилятися від маршруту, створювати зайвий шум, засмічувати територію, розводити багаття, розорювати та  псувати інформаційні щити та аншлаги, охоронні знаки, завдавати шкоду рослинному і тваринному світу, вживати спиртні напої, палити.
 
Стежка є виключно пішохідною.
 
Охорону маршруту здійснюють: відділ державної охорони ПЗФ національного природного парку «Олешківські піски».
 
Маркування стежки: двоколірне коло (жовто - зелене)  з напрямком руху: жовтий – колір сонця, піску, радості та поваги. У грецькій міфології - це атрибут Аполлона – сонячного бога. Зелений колір є символом краси природи, молодості та відродження.
 
Стисла характеристика екологічної стежки з описом екскурсійного маршруту:
 
Екологічна стежка «Олешківською пустелею» знаходиться в Олешківському районі Херсонської області в західній частині Козачелагерської арени на схід від села Раденськ Нижньодніпровських (Олешківських)  пісків на території природоохоронного науково - дослідного відділення «Раденське».
 
Зупинка 1 - "Затишок"
 
Екологічна стежка проходить  через найбільший піщаний масив в Європі, який часто називають також «пустелею». Краєвиди представлені як піщаними  барханами (місцеві мешканці називають їх «кучугурами»), так і рослинністю: травами, чагарниками та деревами.
Якщо піднятися вище на пагорб, одну з найвищих точок екологічної стежки, ми можемо побачити дивовижний ландшафт піщаного масиву який відкриється перед нами. Зверніть увагу, що піщані бархани ніби хвилі, які рухаються повільно і часто змінюють свою форму під дією вітру, висота їх сягає деінде 15 метрів заввишки. Це місце облаштовано альтанкою та туалетами.

 
 
Зупинка 2 - "Березовий гайок"
 
Перед Вами відкривається унікальний світ природи де багато сонця і світла - дивовижні ландшафти Олешківських пісків з  безліччю  піщаних дюн (зайнятих псамофітно-степовою рослинністю або рослинністю зростаючих пісків), серед яких в зниженнях зростає лучна, болотна, водна, лісова, чагарникова та солончакова рослинності.
В Олешківських пісках розташований найбільший в Нижньому Придніпров'ї масив березових гайків. А утворені вони унікальним видом - березою дніпровською, яка занесена до Червоної книги України. Це дуже своєрідний вид беріз, пристосований саме до умов Олешшя і росте вона тільки на цій території.
 
 
 
Зупинка3 - "Сосновий гайок"
 

Рухаючись маршрутом, ми бачимо оазиси з сосни звичайної, кримської, берези дніпровської та тополі білої. В Олешківських пісках кримська сосна, в основному, має висоту 12-16 м, і діаметр близько 25-30 см. Сосна, яка зростає поодинці, досягає 20 м заввишки і, іноді, до 60 см в діаметрі - це вважається унікальним для території степового формату.

Самим старшим представникам виду кримська сосна приблизно 150 років. Незважаючи на такий «поважний» для складних умов Олешшя вік, почувають себе рослини добре. Люблять це місце також зайці, лисиці і, навіть, вовки, які знаходять тут схованку від сонця чи дощу. Сюди прилітають і птахи: криклива сорока, жайворонок, синиця, горобець, ластівка та багато інших.

Це місце відпочинку облаштовано столами та лавами, де можна посидіти та перепочити.

 
Зупинка 4 - "Озеро в пісках"
 

Це затишна місцина, де можна відпочити. Серед рослинності пісків зустрічаються оазиси з берізок і сосен. Місце облаштовано столами та лавами. Рослинність нашого маршруту поступово змінюється від напівпустельного типу до водно-болотного. На маршруті ми бачимо озеро, яке отримало назву «Олешківське».

 

У пониззі ми бачимо унікальну рослину, яка не є характерною для Олешківських пісків – дика яблуня, яка потрапила в піски, ймовірно, за допомогою вітру.

 
 
 
 
 
 
 

Екологічна стежка «Дивосвіт Олешківських пісків» національного природного парку «Олешківські піски»

 

Розташування: Екологічна стежка «Дивосвіт Олешківських пісків» розташована на території природоохоронного науково-дослідного відділення «Раденське» національного природного парку «Олешківські піски» в Олешківському районі Херсонської області в західній частині Козачелагерської арени на схід від села Раденськ Нижньодніпровських (Олешківських) пісків.

Проїзд: Офіс науково-дослідного відділення «Раденське» знаходиться біля – 35го км траси Херсон – Джанкой.

Дістатися до цього місця можна за допомогою власного або громадського транспорту (напрямок на с. Раденськ, зупинка «Золотий Фазан»), далі можна дістатися до Парку пішим ходом.

Значення екологічної стежки: рекреація, виховання  та освіта у сфері   охорони навколишнього середовища.

Екологічна стежка розрахована на дітей старшого дошкільного віку, учнів шкіл, вчителів, батьків, що відпочивають, організованих  екскурсійних груп та ін.
 
Екологічна стежка відвідується організовано під керівництвом екскурсовода та інспектора природоохоронного науково-дослідного відділення «Раденське».

Короткий опис маршруту: Загальна протяжність стежки – 2,5 км. Стежка є виключно пішохідною. Маршрут екологічної стежки промаркований. Встановлено інформаційні знаки і щити.

Екологічна стежка «Дивосвіт Олешківських пісків» повністю розкриває краєзнавчі природні цінності, як національного природного парку «Олешківські піски», так і природи Херсонського краю. Територія екологічної стежки представлена краєвидами з багатогранною, неповторною красою української «пустелі».

На маршруті передбачено 8 видових зупинок. Під час екскурсії відвідувачі знайомляться з природними комплексами Олешківських пісків, представниками рослинного і тваринного світу, багатою історією Херсонського краю.

Стан екологічної стежки: задовільний.

Забороняється: Відхилятися від маршруту, зривати рослини, розводити багаття, псувати інформаційні щити та таблички, охоронні знаки, голосно розмовляти, включати музику, залишати після себе сміття, вживати алкоголь, палити.

Охорону маршрути здійснюють: відділ державної охорони ПЗФ національного природного парку «Олешківські піски».

Маркування стежки: вказівний знак з напрямком руху, на якому зображено двоколірне коло (жовто-зелене): жовтий – колір сонця, піску, радості та поваги. У грецькій міфології - це атрибут Аполлона – сонячного бога. Зелений – символізує красу природи, молодості та відродження.

Стисла характеристика екологічної стежки з описом екскурсійного маршруту:

Екологічна стежка «Дивосвіт Олешківських пісків» розташована на території природоохоронного науково-дослідного відділення «Раденське» національного природного парку «Олешківські піски» в Олешківському районі Херсонської області в західній частині Козачелагерської арени на схід від села Раденськ Нижньодніпровських (Олешківських) пісків.

Зупинка 1 – «Альтанка»

В Україні є багато чудес природи – красивих, дивовижних і унікальних. Одне з них розташоване на території Херсонської області – це Олешківські піски, які являють собою унікальний об’єкт природи та історії гашої держави. Тут можна побачити парадоксальні поєднання різноманітних ландшафтів від пустельних до лісових і болотяних. Олешківські піски – природне диво України, своєрідне та неймовірно красиве. Територія національного природного парку «Олешківські піски» є одним з найбільших у Європі масивів псамофітних степів і піщаних дюн (кучугур), а також лук, боліт та листяних гайків у міжкучугурних зниженнях, в межах якого зосереджено 455 видів судинних рослин (28 з яких включені у різні природоохоронні переліки); фауна Парку нараховує 958 видів тварин (217 з яких включені у списки видів, які знаходяться під охороною). Такі унікальні властивості території сформувалися внаслідок специфічного поєднання природних компонентів і їх тривалого розвитку упродовж тисячоліть. Унікальність і неповторність території Парку підтверджується дипломом «Досягнення рекорду України» отриманим у 2012 році, в якому зазначено, що ця територія є найбільшою пустелею Європи – «найбільшим масивом алювіальних (Нижньодніпровських) пісків».

Зупинка 2 – «Оглядова зупинка»

З цієї зупинки, визначеної на одному з найвищих пагорбів, проглядається майже весь ландшафтний комплекс арен. Тут чітко простежується закономірність опанування пісків рослинністю, у залежності від рельєфності ландшафтів, води та сонячного опромінення.

Так, понижені ділянки пісків переважно зайняті лісовими гайками (колками), утвореними видом – березою дніпровською, нерідко в поєднані з тополею тремтячою та з представниками хвойних рослин.

Пагорби та їх схили вкриті ксерофітною рослинністю. Тут, спостерігається масове заростання пісків адвентивною рослиною – булавоносцем сіруватим, що домінує серед тутешньої флори. Широку його експансію на території Парку пов’язують з періодом закріплення пісків – його висівали в 60-ті роки з літаків. Зростають тут також полин Маршала, зіновать дніпровська, житняк пухнастоквітковий тощо. Ці види ще називають ландшафто-утворюючими. Завдяки кореневищу житняка, яким він міцно кріпиться до субстрату та коренів сусідніх рослин, він здатний стримувати наносний пісок і, тим самим, зберігати, тривалий час, форму пагорбу й створювати умови для формування нових.

Зупинка 3 – «Місце відпочинку «Оазис»

Під словом «оазис» розуміється – невеличка колка з берези дніпровської. Цей вид є субендеміком Нижньодніпровських пісків, занесений до Червоної книги України, а його угрупування – до Зеленої книги України. У більш вологі роки березові колки часто підтоплюються, тому в них нерідко можна зустріти гідрофільні рослини – очерет південний, вербу розмаринолисту тощо.

Дуже своєрідна жива природа пісків – і цим вони відрізняються від решти території України. Тому що тут, в Херсонській області, знаходиться якщо і не пустеля, то, у всякому разі, територія з напівпустельними ділянками. І це не просто слова, адже у багатьох таких ділянок є чітка ознака, що відрізняє напівпустелю від степу. Це незімкнуті системи кореней рослин – якщо коріння трав не стикаються один з одним, тобто між кореневими системами є ділянки нічим не закріпленого піску – це і є напівпустеля. Якщо коріння змикається – це степ. А якщо взагалі немає ніякої рослинності – це вже пустеля. Однак, крім такої посушливої і пустельної екзотики на Нижньодніпровських пісках можна побачити багато інших типів рослинності.

Рослинність нашого маршрути поступово змінюється від пустельного до напівпустельного та водно-болотного типу рослинності. Серед «пустелі» є навіть озерце.

Гаї та озера мають місцеві назви: гаї – колки, а озера – саги. Ймовірно, такі назви виникли не випадково – в них є своєрідність та унікальність природи цих місць.

Зупинка 4 – «Яблуня в «пустелі»

У пониззі ми бачимо рослину, яка не є характерною для Олешківських пісків – яблуня домашня. Вона потрапила в піски, або за допомогою вітру, або за допомогою людини.

Це достатньо екзотичне та незвичайне місце. Навіть важко уявити, що в Олешківських пісках можна побачити яблуню, яка зацвітає весною, а восени дарує нам свої плоди. У нашому випадку це одиноке дерево з акуратною кроною, листя довгасте, рівномірно розташоване по дереву. У цьому місці часто зустрічаються криклива сорока та горобець, рідше лунь польовий.

Зупинка 5 – «Незвичне сусідство»

У краєвидів Олешківських пісків особлива краса. Фауна і флора різноманітні, унікальні та мають природоохоронну цінність. Тут мешкають ендемічні види тваринного світу, які зустрічаються тільки в якомусь невеликому обмеженому регіоні: кандибка звичайний та сліпак піщаний. Тут поручь живуть істоти, яким, здавалося б, зовсім вже не належало бути сусідами. Наприклад, жук-скарабей (мешканець пустелі) і озерна жаба. Приходять сюди відпочити зайці, лисиці і вовки.

На території Парку мешкають види тварин, які занесені до Червоної книги України та інших Міжнародних охоронних списків. Сліпак піщаний та кандибка звичайний мешкають тільки на території Нижньодніпровських (Олешківських) пісків у Херсонській та Миколаївській областях, а тому Україна несе повну відповідальність за збереження цих унікальних генетичних форм. Здебільшого, їх популяції знаходяться на незалісеній території Козачелагерської арени.

Зупинка 6 - «Найвищий пагорб пустелі»

Територія характеризується високими закріпленими й незакріпленими пагорбами та горбами, розташованими між ними пониженнями, що періодично заповнюються водою і перетворюються у природні невеличкі озера, а також рідкісними та ендемічними представниками фіто- і зоосвіту.

Це місце одне з найвищих точок екологічної стежки. Висота «кучугур» сягає майже 15 м. Відвідувачі мають змогу спостерігати дивовижні ландшафти Олешківських пісків. Вони красиві та незвичайні. Туристи в захваті від побаченого. Того, хто бачить цю місцевість вперше, охоплює якесь дивне, майже містичне відчуття.

Зупинка 7 - «Місце відпочинку «У соснах»

На території Парку росте два види сосни: сосна звичайна і сосна кримська, які занесені сюди природним шляхом, від найбільшого в світі штучно створеного соснового лісу, який оточує територію пісків по периметру.

Два види сосни відрізняються один від одного шишками, голками, кольором кори та формою крони, що добре помітно на цій зупинці.

Зупинка 8 - «Місце відпочинку «Березовий гай»

В Олешківських пісках розташований найбільший в Україні масив березових гайків. Утворені вони унікальним видом – березою дніпровською, яка занесена до Червоної книги України. Це своєрідний вид берез, який зростає на піщаних терасах річок лише в Степовій зоні.

Призначена зупинка для відпочинку відвідувачів та обговорення всього побаченого й почутого ними під час екскурсії. Вона визначена в невеличкій березовій колці, де сформувалися локалітети грибів: білий гриб, підберезник звичайний, а також мохів: тортула сільська, церетодон пурпуровий. Чисельність грибів та мохів часто варіює, в залежності від погодних умов. У більш вологі роки вона збільшується, а в посушливі – навпаки. Через постійні міграційні процеси пісків, що тут відбуваються, частина березової колки поступово піддається засипанню. Та, враховуючи характерні особливості берези, вона продовжує вегетувати й плодоносити. Біля колки зростають: верба розмаринолиста, пижмо звичайне тощо. Серед типових рослин поширені такі, як чебрець дніпровський, волошка притиснута, плакун верболистий, козелець дніпровський, молочай Сегієрів, оман верболистий та дивина банатська.

 
 
Екологічна стежка «Березовий гай»
 
 
Розташування: Екологічна стежка «Березовий гай» розташована в Голопристанському районі в південно-східній частині Херсонської області на землях Малокопанівської сільської ради природоохоронного науково-дослідного відділення «Буркути».
 
Проїзд: Офіс природоохоронного науково-дослідного відділення «Буркути» знаходиться в селі Малі Копані на території Малокопанівської ЗОШ.
 
Дістатися  з обласного центру до с. Малі Копані можна автомобільним транспортом (маршрут Херсон  - Буркути).
 
Відстань від офісу ПНДВ «Буркути» до екологічної стежки складає 6 км. Подорож по маршруту здійснюється пішим ходом.
 
Короткий опис маршруту: Загальна протяжність стежки – 2 км 350м  тривалістю 2.5 години пішої прогулянки.
 
Маршрут замкнутий, середнього ступеня важкості у проходженні. На маршруті передбачено 4  видових зупинки, на яких екскурсовод ознайомить  із  унікальністю флори, фауни та ландшафтного різноманіття Парку .
 
Краєвиди екологічної стежки змінюються від піщаного лісостепу з березовими гайками (колками) до  невеличких озер зарослих осокою і очеретом.
 
Маючи не надто велику протяжність екскурсійний маршрут «Березовий гай» розкриває краєзнавчі та природні цінності Національного природного парку «Олешківські піски» та природи Херсонського краю. Буркути дійсно унікальні – посеред сухого піщаного степу та соснового лісу чудом зберігся унікальний доісторичний оазис: луки, озера, болота та невеличкі гайки.         
 
Використання екологічної стежки: рекреація, просвіта, навчання, ведення  пропагандистської роботи з питань охорони природи, створення умов для виховання екологічної грамотності  та відпочинку.
 
Стисла характеристика екологічної стежки з описом екскурсійного маршруту:
 
Екологічна стежка «Березовий гай» знаходиться в Голопристанському районі  Херсонської області Нижньодніпровських (Олешківських) пісків на території природоохоронного науково – дослідного відділення «Буркути», відстань 8км від села Малі Копані (від дороги 150м).
 
Зупинка 1 - "Березовий гай" 
 
Маршрут починається з місця відпочинку № 1 «Березовий гай». Тут збирається група відвідувачів, відбувається знайомство з Парком в цілому, з правилами поведінки  та особливостями маршруту, по якому буде спрямована подорож. Це затишне місце у будь-яку пору року. 
 
На даний, час на території збудована очеретяна альтанка з двома столами та лавами, а також тут є колодязь.
 
За допомогою Європейського Союзу, в рамках проекту «Підтримка України в апроксимації законодавства ЄС у сфері навколишнього середовища», виготовлено два стенди, які встановлено на території екологічної стежки «Березовий гай». 
 
Зупинка 2 - «Ковилове поле»
 
Від місця відпочинку «Березовий гай» рухаємося на південь, тут зустрічаємо ковилове поле. Вражає це місце духмяним різнотрав’ям, що пристосоване до посухи південного степу.  Приваблює своєю незрівняною красою та духмяним запахом ковила дніпровська - символ степу. 
 
На цьому місці можна побачити ящурку різнокольорові, зайця-русака, єнитовидну собаку, їжака й ендемічні види нашого краю сліпака піщаного та кандибку звичайну.
 
Зупинка 3 - «Зелене озеро»
 
Від ковилового поля на північний схід маршрут змінюється, спостерігається пониження рельєфу. Перед нами постає місцевість періодично зникаючого, так званого, «Зеленого озера», яке з'являється тільки під час великих дощів, або танення снігу, але це місце, навіть в посушливу період має яскраво-зелений килим болотяної рослинності (осоки та очерету).
 
Тут зустрічаються такі представників фауни як: лисиця звичайна, заєць-русак, мишівка степова. Прилітають сюди і птахи: фазан звичайний, куріпка сіра, ворона сіра, лунь польовий. Добре пристосовані саме до таких умов  плазуни: гадюка степова, ящурка різнобарвна, ящірка прудка, полоз жовточеревий каспійський, вуж звичайний.
 
Зупинка 4 - «Лисяча нора»
 
Дана територія представлена різноманітними піщаними дюнами зайнятих псамофітно-степовою рослинністю (рослинність заростаючих пісків).
 
На маршруті  бачимо  нору лисиці звичайної. Хижак характерний  для даної місцевості який, в даний час, підлягає охороні.
 
Цікавими і привабливими об’єктами пізнання, для пересічних відпочиваючих та науковців, переважно,є рідкісні й зникаючі види рослин та лісові насадження природного походження.
 
Ці ділянки збережені у природному стані. Приваблюють мальовничістю піщані ландшафти та різноманітність рослинного й тваринного світів.