ЕКОЛОГІЧНІ СТЕЖКИ

Екологічна стежка – це одна з форм виховання любові до природи, бережливого відношення до неї, а також об’єкт для проведення екологічних спостережень, досліджень та екскурсій з метою ознайомлення з видовим різноманіттям флори та фауни.
 
На території Парку розроблено та облаштовано дві пішохідні екологічні стежки: «Олешківською пустелею» - природоохоронне науково-дослідне відділення «Раденське» і «Березовий гай» - природоохоронне науково-дослідне відділення «Буркути».
 
Екологічна стежка «Олешківською пустелею»
Національного природного парку
«ОЛЕШКІВСЬКІ ПІСКИ»
 
Розташування: Екологічна стежка  «Олешківською пустелею» знаходиться в Олешківському районі Херсонської області в західній частині Козачелагерської арени на схід від села Раденськ  Нижньодніпровських (Олешківських)  пісків на території природоохоронного науково - дослідного відділення «Раденське».
 
Проїзд: Офіс науково - дослідного природоохоронного відділення «Раденське» знаходиться біля 35-го км траси Херсон - Джанкой.
 
Дістатися до цього місця можна за допомогою як особистого, так і громадського транспорту. ( Напрямок – на с. Раденськ», зупинка «Золотий Фазан») далі можна  дістатися до пісків пішим  ходом.
 
Значення екологічної стежки: рекреація, виховання  та освіта у сфері   охорони навколишнього середовища.
 
Екологічна стежка розрахована на дітей старшого дошкільного віку, учнів шкіл, вчителів, батьків, що відпочивають, організованих  екскурсійних груп та ін.
 
Екологічна стежка відвідується організовано під керівництвом екскурсовода та інспектора природоохоронного науково – дослідного відділення «Раденське».
 
Короткий опис маршруту: Загальна протяжність стежки – 2 км 200 метрів тривалістю  до 2 годин.
 
Маршрут стежки кільцевий. На маршруті передбачено 4 видових зупинок, на яких екскурсовод ознайомить Вас  із  унікальністю флори, фауни та ландшафтного різноманіття Парку .
 
Екологічна стежка  кільцева, призначена для пішоходів середнього ступеня важкості у проходженні.  
 
 
Стан екологічної стежки:задовільний.
 
Забороняється: відхилятися від маршруту, створювати зайвий шум, засмічувати територію, розводити багаття, розорювати та  псувати інформаційні щити та аншлаги, охоронні знаки, завдавати шкоду рослинному і тваринному світу, вживати спиртні напої.
 
Стежка є виключно пішохідною.
 
Охорону маршруту здійснюють: відділ державної охорони ПЗФ Національного природного парку «Олешківські піски».
 
Маркування стежки: двоколірне коло (жовто - зелений)  з напрямком руху: жовтий – колір сонця, піску, радості та поваги. У грецькій міфології це атрибут Аполлона – сонячного бога. Зелений колір є символом краси природи, молодості та відродження.
 
Стисла характеристика екологічної стежки з описом екскурсійного маршруту:
 
Екологічна стежка «Олешківською пустелею» знаходиться в Олешківському районі Херсонської області в західній частині Козачелагерської арени на схід від села Раденськ Нижньодніпровських (Олешківських)  пісків на території природоохоронного науково - дослідного відділення «Раденське».
 
Зупинка 1. Затишок
 
Екологічна стежка проходить  через найбільший піщаний масив в Європі, який часто називають також «пустелею». Краєвиди представлені як піщаними  барханами (місцеві мешканці називають їх «кучугурами»), так і рослинністю: травами, чагарниками та деревами.
Якщо піднятися вище на пагорб - одну з найвищих точок екологічної стежки ми можемо побачити дивовижний ландшафт піщаного масиву який відкриється перед нами. Зверніть увагу, що піщані бархани ніби хвилі, які рухаються повільно і часто змінюють свою форму під дією вітру, висота їх сягає де інде 15 метрів заввишки. Це місце облаштовано альтанкою та встановлені туалети.

 
 
Зупинка 2 Березовий гайок
 
Перед Вами відкривається унікальний світ природи де багато сонця і світла - дивовижні ландшафти Олешківських пісків з  безліччю  піщаних дюн (зайнятих псамофітно-степовою рослинністю або рослинністю зростаючих пісків), серед яких в зниженнях зростає лучна, болотна, водна, лісова, чагарникова та солончакова рослинності.
В Олешківських пісках розташований найбільший в Нижньому Придніпров'ї масив березових гайків. А утворені вони унікальним видом - березою дніпровською, яка занесена до Червоної книги України. Це дуже своєрідний вид беріз, пристосований саме до умов Олешшя і росте вона тільки на цій території.
 
 
 
Зупинка3. Сосновий гайок
 

Рухаючись маршрутом, ми бачимо оазиси з сосни звичайної, кримської, берези дніпровської та тополі білої. В Олешківських пісках кримська сосна, в основному, має висоту 12-16 м, і діаметр близько 25-30 см. Сосна, яка зростає поодинці, досягає 20 м заввишки і, іноді до в діаметрі - вважається унікальним для території степного формату.

Самим старшим соснам виду кримська сосна приблизно 150 років. Незважаючи на такий «поважний» для складних умов Олешшя вік, почувають себе рослини добре. Люблять це місце також зайці, лисиці, і навіть вовки які знаходять тут схованку від сонця чи дощу. Сюди прилітають і птахи - такі, як криклива сорока, жайворонок, синиця, горобець, ластівка та багато інших.

Це місце відпочинку облаштовано столами та лавами, де можна посидіти та перепочити.

 
Зупинка 4. Озеро в пісках
 

Це затишне містечко, де можна відпочити. Серед рослинності пісків зустрічаються оазиси з берізок і сосен. Місце облаштовано столами та лавами. Рослинність нашого маршруту поступово змінюється від напівпустельного типу рослинності до водно-болотного. На маршруті ми бачимо озеро, яке отримало назву «Олешківське».

 

У пониззі ми бачимо унікальну рослину, яка не є характерною для Олешківських пісків – дика яблуня, яка потрапила в піски ймовірно за допомогою вітру.

 
 
Екологічна стежка «Березовий гай»
 
Розташування:
 
Екологічна стежка (далі ЕС) «Березовий гай» розташована в Голопристанському районі в південно-східній частині Херсонської області на землях Малокопанівської сільської ради природоохоронного науково-дослідного відділення «Буркути».
 
Проїзд: Офіс природоохоронного науково-дослідного відділення «Буркути» знаходиться в селі Малі Копані на території Малокопанівської ЗОШ .
 
Дістатися  з обласного центру до с. Малі Копані можна автомобільним транспортом (маршрут Херсон  - Буркути).
 
Відстань від офісу ПНДВ «Буркути» до екологічної стежки складає 6 км. Подорож по маршруту здійснюється пішим ходом.
 
Короткий опис маршруту: Загальна протяжність стежки – 2 км 350м  тривалістю 2.5 години пішої прогулянки.
 
Маршрут замкнутий, середнього ступеня важкості у проходженні. На маршруті передбачено 4  видових зупинки, на яких екскурсовод ознайомить  із  унікальністю флори, фауни та ландшафтного різноманіття Парку .
 
Краєвиди екологічної стежки змінюються від піщаного лісостепу з березовими гайками (сагами) до  невеличких озер зарослих осокою і очеретом.
 
Маючи не надто велику протяжність екскурсійний маршрут «Березовий гай» розкриває краєзнавчі та природні цінності Національного природного парку «Олешківські піски» та природи Херсонського краю. Буркути дійсно унікальні – посеред сухого піщаного степу, соснового лісу чудом зберігся унікальний доісторичний оазис: луки, озера, болота та невеличкі гайки.         
 
Використання екологічної стежки: рекреація, просвіта, навчання, ведення  пропагандистської роботи з питань охорони природи, створення умов для виховання екологічної грамотності  та відпочинку.
 
Стисла характеристика екологічної стежки з описом екскурсійного маршруту:
 
Екологічна стежка «Березовий гай» знаходиться в Голопристанському районі  Херсонської області Нижньодніпровських (Олешківських) пісків на території природоохоронного науково – дослідного відділення «Буркути», відстань 8км від села Малі Копані (від дороги 150м).
 
1-а зупинка 
 
Маршрут починається з місця відпочинку № 1 «Березовий гай». Тут збирається група відвідувачів, відбувається знайомство з Парком в цілому, з правилами поведінки  та особливостями маршруту, по якому буде спрямована подорож. Це затишне місце у кожну пору року. 
 
На даний час на території збудована очеретяна альтанка з двома столами та стільцями, колодязь.
 
За допомогою Європейського Союзу в рамках проекту «Підтримка України в апроксимації законодавства ЄС у сфері навколишнього середовища виготовлено два стенди та встановлено на території екологічної стежки «Березовий гай». 
 
2-а зупинка «Ковилове поле»
 
Вражає це місце духмяним різнотрав’ям, що пристосоване до посухи південного степу.  Приваблює своєю незрівняною красою та духмяним запахом ковили дніпровської - символ степу.
3-тя зупинка «Зелене озеро»
 
Тут зустрічаються такі представників фауни як: лисиця звичайна, заєць-русак, мишівка степова. Прилітають сюди і птахи: фазан звичайний, куріпка сіра, ворона сіра, лунь польовий. Добре пристосовані саме до таких умов  плазуни: гадюка степова, ящурка різнобарвна, ящірка прудка,  полоз жовточеревий каспійський, вуж звичайний.
4-та зупинка «Лисяча нора»
 
Дана територія представлена різноманітними піщаними дюнами зайнятих псамофітно-степовою рослинністю (рослинність заростаючих пісків).
 
На маршруті  бачимо  нору лисиці звичайної. Хижак характерний  для даної місцевості, який також в даний час підлягає охороні.
 
Цікавими і привабливими об’єктами пізнання, для пересічних відпочиваючих та науковців, переважно є рідкісні й зникаючі види рослин, лісові насадження природного походження.