Дещо про мешканців водойм Олешшя: черепаха болотяна

Болотяна черепаха - мешканець водойм Європи, частини Передньої та Центральної Азії та північного заходу Африки. Вид цей добре адаптований до помешкання у водоймах, живиться водними безхребетними та, у значно меншій кількості, рибою. Якщо бути точним, то назва назва "болотяна" є не зовсім точною: тому що ця черепаха мешкає не тільки і не стільки у болотах (заростаючих або зарослих водоймах), але, й в інших прісноводних водоймах - у т.ч. в таких, у яких рослинності небагато.

 

Вид цей добре відомий вже давно і досить цікавим є те, що у часи Середньовіччя м'ясо болотяної черпахи корисутвалось попитом і його вживали у їжу. Про його гастрономічні якості інформації не маю, але от цікавим є те, що це м'ясо вважалося постним і церква дозволяла вживати його у піст.

Надати більш-менш повний опис життєдіяльності якогось виду у Фейсбуці - справа нереальна. Та й і не пjтрібно це - для цього існують наукові видання книг а у останні часи - ще й спеціалізовані Інтернет-ресурси.

 

Варто лише згадати про дещо, що стосується цього виду.

По-перше, болотяна черепаха мешкає не тільки у річках та озерах великих річкових систем (наприклад, Дніпра), але й у ізольованих водоймах - як от у озерах Олешшя. У тому числі, у водоймах Національного приодного парку "Олешківські піски": тут цей вид - звичайний мешканець.

По-друге, незважаючи на дуже добру пристосованість до водного способу життя розмноження цього виду у значній мірі відбувається на суходолі: якщо парування стається як у воді так і поза нею, то для відкладання яєць самки черепах обов'язково виходять з неї. Тому у сезон з травня по червень у деяких місцях можна побачити черепах, які рухаються: повзуть з води кудись у піски або з цих пісків повертаються у воду. Відкладання яєць, до речі, відбувається не просто на землю, а у поглиблення, яке готовить сама самка і сама ж його зариває.

 

Маленькі черепашата з'являються у серпні-вересні, зимують, найчастіше майже там, де зявилися на світ - тільки от закопуються ще глибше. Весною наступного року вони виходять зі свого сховища і позуть до води. Про те, є відомості щодо того, що деякі черепашата (можливо, особливо непосидющі!) опиняються у воді у першій же рік свого життя.

 

У останні десятиріччя черепаха болотяна стала рідкісним видом на значній частині свого ареалу, а у деяких місцях зникла. Тому у деяких європейських країнах приймаються та реалізуються програми з охорони та відновлення цього виду. І в Україні ситуація з цим видом далеко не найкраща - деякий час навіть обговорювалося питання щодо включенні черепахи болотяної до Черсвоної книги України.

 

Отож, бережемо болотяну черпаху! Дійсно, цей вид також має право на життя - як і усе живе.

 

На фото: маленька черепашка прямує до води. Олешшя, урочище "Буркути".

 

Євген Роман, Національний природний парк "Олешківські піски"