"МОРСЬКИЙ ОРЕЛ"

         Збираючи відомості про хижих птахів, мені довелося зіткнувся з не звичайним (на мій погляд) явищем. Справа в тому, що словом "орел" люди часто називають мало не всіх хижих птахів, яких їм довелося зустріти - крім, мабуть, самих дрібних. Але якщо побачили орлана-білохвоста - ви вже його ні з ким не переплутаєте! Розмах крил у цієї "пташки" - до 2,1 м.! Зрозуміло, що це максимальні розміри і такі птахи, звичайно, - рідкість. Але мені й самому довелося спостерігати орлана, у якого розмах крил був не менший, ніж 2 м. За розмірами орлан-білохвіст не менший, ніж знаменитий беркут!

         У країнах Західної Європи орлана-білохвоста називають білохвостим  орлом, рідше - морським орлом.

         Орланів на Землі — 7 видів, і від справжніх орлів вони трохи відрізняються. Тому в слов'янських мовах ці 2 групи птахів позначаються різними словами.
         До речі, а чому орлана-білохвоста мешканці називають морським орлом?  Справа в тому, що білохвіст, як і більшість інших орланів харчується більшістю рибою. Тому оселяються ці птахи по берегах водойм - річок, озер і морів. Орлан-білохвіст мешкає у Європі, Північній Азії та Північній Африці.

         У Північній Америці мешкає один з найближчих родичів орлана-білохвоста — білоголовий орлан. Саме цей птах зображений на гербі Сполучених Штатів, і його демонструють у рекламних відеороликах. Дійсно, вигляд у цього птаха дуже "царський" - як і в інших орлів і орланів, а окрім того, святковий: білий хвіст і сніжно-біла голова.

         Як і інші хижі птахи, орлани дуже постраждали від людської діяльності. Від пострілів, застосування у сільському господарстві отрутохімікатів,  вирубування лісів та окремих дерев чисельність їх у всьому світі скоротилася у багато разів. Навіть білоголового орлана американці винищували і не допоміг йому навіть його “гербовий” статус.

         А вже в 70-і роки схаменулися і взяли цей вид під охорону.
         Орлана-білохвоста до числа чисельних видів, яким нічого на загрожує  так само не можна віднести. У Херсонській області, наприклад, він гніздиться в чотирьох-шести місцях, не більше.

         Раніше гнізд було набагато більше: орлани мешкали в плавнях, які при будівництві Каховської ГЕС у 1953-1955 рр. були затоплені.

          Було 2-3 гнізда в різних місцях Олешківських пісків, у тому числі, на Виноградівській (Чалбаській) арені пісків, де зараз знаходиться природоохоронне науково-дослідне відділення “Буркути” Національного природного парку “Олешківські піски”. На жаль, висихання озер та інші причини призвели до того, що у Херсонській області в Олешківських пісках орлани зараз не гніздяться.

         У останні 10-15 років області стан популяції орланів начебто і стабільний, але все важче їм виводити пташенят — тому що все менше стає дерев, де птахи можуть спорудити гніздо. Кому довелося бувати в природі, той знає: гинуть дерева різних видів і в різних місцях, це явище стало справжнім лихом. Та ще й іноді стріляють у орланів.

         Навіщо?

         Відповіді такі - "просто так", "літав - ну, я і вистрілив", "зроблю опудало".
         А останнім часом різного сорту "любителі природи" намагаються поживитися за рахунок хижих птахів. Не кажу про СПРАВЖНІХ мисливців –соколятників, які діють в рамках закону (щонайменше, намагаються так діяти) і, головне - розводять птахів, поповнюючи резерв рідкісних видів.

         А новоявлені "ловці удачі" шукають гнізда, забирають звідти пташенят і продають їх. Швидше за все - під виглядом пташенят беркута.
         Тому вважаю своїм обов'язком пояснити -якщо хтось бажає завести собі саме орлана-білохвоста (хоче придбати або знайти гніздо самому), то знайте — птаха для полювання з нього не вийде. Тому що він рибоядний хижак, і ніяких мисливських птахів і звірів він ловити не буде. Навіть рибу Вам не буде приносити тому що - НЕ ІСНУЄ методів дресирування цього виду!

         А у Херсонській області - як і в більшості областей України - беркут не мешкає. В Україні гніздяться лічені пари цих птахів. І: якщо під виглядом беркута (або “просто орла” - (є у браконьєрів така “торгова марка” ) вам намагаються продати якогось великого хижого птаха- погляньте на хвіст "товару". У молодих птахів він темний, як у беркута, але і форма в нього інша! У беркута хвіст досить довгий, з пір'ям рівної довжини, його край майже ідеально рівний, а у орлана-білохвоста хвіст короткий, широкий, клиноподібної форми - в середині пір'я довші, ніж по краях.

         Окрім того: врешті-решт, повинні ж бути хоч якісь моральність і людяність: і у тих хто розшукує гнізда, і в тих, хто перепродає пташенят, і у тих, кому їх пропонує.

         Навряд чи можливо перевиховати громадян з вже сформованими кримінальними рисами за допомогою таких от публікацій. Але ж, хоча б, не чіпайте рідкісні види, не знищуйте останнє, що в нас є.

         І орлан-білохвіст, і беркут внесені до "Червоної книги" України, до європейського та світового Червоних списків.

         І тому, якщо Вам пощастить і Ви зустріли цього величезного птаха у природі, не наводьте на нього зброю. Можна фотоапарат і відеокамеру: такими знімками можна буде пишатися!

 

         І побажайте йому високих дерев, легкого вітру і рибних озер.

         Тому що усе живе має право на життя.

 

         Євген Роман,

         в.о. завідувача науково-дослідним відділом

         Національного природного парку

         “Олешківські піски”