Знайомтесь - землянка!

Ці тварини - одні з найчисльніших видів хребетних Олешківських пісків. На українській мові їх називають землянками, часничницями, часниковими жабами. Дійсно, вони відомі тим, що іноді мають запах, схожий із запахом часнику, але це можна відчути не завжди. Що стосується назви "землянка", то вона, мабуть, є більш точною: дійсно, всі без виключення види землянок значну частину свого життя проводять у грунті. Звичайний спосіб життя тварини у теплу пору року такий: вдень - у грунті на невеликій глибині (зазвичай до 10-15 см.,), уночі - на поверхні, там вони ловлять комах, якими живляться. Закономірне питання: а чого це вони так полюбляють зариватися у грунт, що це за "хоббі" таке дивне? Відповідь дуже проста - це не хоббі, а спосіб життя! Річ у тому, що шкіра земноводних (яких ще називають амфібіями) є дуже сильно проникною для вологи, тому випаровування її зі шкіри відбувається дуже швидко. Тому земноводні у денну пору доби проводять там, де є вода або волога - у водоймах (зелені жаби, кумки та ін.), у вологих сховищах у землі а бо біля землі (ропухи). Або ж - під шаром грунту, як землянки.

 

До речі, саме властивостями грунту пояснюється висока чисельність цього виду у Олешківських пісках. Чому? Відповідь дуже проста - тому що піщані грунти є так званими легкими грунтами! (Принаймні, так пишуть у підручниках з агрономії). Тобто, в цих грунтах легко виконувати різні дії - орання, боронування і т. ін. І легко закопуватись і відкопуватись - у тому числі землянкам.

 

До речі, улітку після дощу землянок можна іноді побачити на поверхні навіть удень - якщо вологість повітря висока, а небо затянуте хмарами. І іноді удень їх можна побачити весною (як на цьому фото) та восени. А у пісках вони живуть там, де рівень вологи є достатнім: на рівних ділянках. На сипучих пагорбах (точніше, у них) їх практично немає - тому що води там також замало, а сухий рухливий пісок не забезпечить захисту ні від висихання. ні від хижаків. До яких належать змії (і ужі і гадюки), птахи (ворони, фазани), лисиці, єнотоподібні собаки - і багато інших.

 

До речі, по відношенню до цієї тварини було вжито слово "вид". І закономірним буде питання: а який вид землянок мешкає у Херсонській області? А відповідь на це питання не буде простою. Тому що ще нещодавно вважалося. що в нас мешкає землянка звичайна, але в результаті досліджень з використанням сучасних методів було встановлено, що те, що вважалося єдиним видом насправді є сукупністю двох видів - землянки європейської та землянки азійської. У Олешші зустрічається землянка євроепейська, а де проходить межа цього виду і землянки азійської - питання дискусійне. Та й з точки зору пересічного громадянина не таке, мабуть, вже й важливе: обидва види є дуже схожими.

Окрім цих видів, до роду землянок належать ще 3 види, які мешкаюь у Азіїі та Африці.

 

Як і усі земноводні, розмножуються землянки у воді. У Олешківських пісках це часто дуже невеликі водойми. До речі, як і деякі інші види земноводних, самці землянок видають шлюбні крики, знаходячись під водою! У воді цим невеликим тваринам ткакож не завжди безпечно: бо полюють на них і щуки, і окуні і видри. І навіть "свої": більші та агресивніші жаби - озерна та ставкова. Тому у малих тимчасових водоймах землянкам навіть зручніше - тому що небезпек там менше. Головне, щоб водойми проіснували хоча б декілька місяців. У воді личинки (пуголовки) мешкають, живляться водними комахами та іншими безхребетними - і перетворюються на дорослих особин, які рісля того виходять на поверхню.

А у холодну пору року землянка знаходиться також у землі (грунті), але, звісно, на значно більшій глибині - до 2 м.

 

Землянки не належать до рідкісних тварин - принаймні, на даний час. Але, ж вони живляться комахами та й на них полюють різноманітні тварини. Тому вони є важливою частиною екоситем - і заслуговують на охорону.

 

Євген Роман, Національний природний парк "Олешківські піски".

 

 

На фото: землянка біля урочища "Буркути". Фото автора.